Почина Милва, пејачката која го отпеа хитот „Бела чао“

Напишано од на April 26, 2021

Во 82-та година од животот, во својот дом во Милано, по долго боледување почина италијанската пејачка Марија Илва Бокати, позната како Милва. Таа беше позната по многубројните италијански хитови, меѓу кои и песната „Бела, чао“.

Бела чао (Bella chao), „Збогум убавице“, е италијанска партизанска песна која потекнува од времето на италијанската граѓанска војна.

Милва беше најпопуларна во 60-тите и 70-тите години, а особено беше впечатлива по својата црвена коса.

Таа беше популарно и надвор од Италија, особено во Латинска Америка, Шпанија, во Франција каде ја споредуваа со Едит Пјаф, како и во Германија.

Во 2010 го издаде својот последен албум.

Прекарот и беше Ла Роса, а неодамна се вакцинираше против ковид 19, апелирајќи до целата нација да се вакцинира за заедно да го победат вирусот.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Моментално во етер

Title

Artist