Author: slavco

Песната се вика „Eazy Sleazy“ и беше објавена на социјалната платформа Јутјуб во вторникот, објави „Њујорк пост“. „Сакав да ја споделам оваа песна што ја напишав по повод излегувањето од карантин. Дејв, ти благодарам што бешесо тапаните, басот и гитара, ми беше забавно да се работи со вас на овој проект. Се надевам дека сите ќе уживаат […]

Во 82-та година од животот, во својот дом во Милано, по долго боледување почина италијанската пејачка Марија Илва Бокати, позната како Милва. Таа беше позната по многубројните италијански хитови, меѓу кои и песната „Бела, чао“. Бела чао (Bella chao), „Збогум убавице“, е италијанска партизанска песна која потекнува од времето на италијанската граѓанска војна. Милва беше […]

Повеќе од 50.000 луѓе присуствуваа на рок концерт во Окланд, Нов Зеланд, каде што граѓаните беа изземени од правилата за физичко дистанцирање, откако државата го победи вирусот ковид-19 со строги ограничувања. Бендот Six60 свирише пред голема публика низ целата земја, а синоќешниот концерт беше финалето на турнејата и се одржа на најголемиот стадион во Окланд […]

Дуото Драган Спасов – Дац и Александар Митевски објавија нова песна, со наслов „Вакцина“.

Ги имаме, ги слушаме и уживаме во нивната музика и изведби…изведби кои како некое ехо остануваат зад нашите најголеми песнопојци испишани со златни букви во македонската народна музика. И ехото трае и се одржува благодарејќи на сите оние кои со својот глас и инструменти постојано му се вметнуваат и на моменти го засилуваат. Денот е […]

После многу години, легендарната песна на Ѓорѓе Новковиќ и Арсен Дедиќ „Храбри људи“, доби сосема ново руво, со еден нов звук, аранжман и нова душа . Вистински мал дијамант во светот на музиката, како што ја нарекуваа критичарите уште од времето кога е создадена, оваа песна во февруари годинава, доживеа своевидно реиздание, а прекрасната изведба […]

Дорис Драговиќ на денот на својот роденден им подари на своите обожаватели нова песна. „Sna’c cu se ja“ е насловот на новиот сингл на сплитската дива, на која како автори на музиката и текстот се потпишуваат  Иван и Вјекослава Хуљиќ. Со прекрасен текст и одлична модерна мелодија, а со својата позитивна и сугестивна интерпретација, Дорис […]

Со надеж дека до почетокот на летото ќе ни се врати животот во нормала, вниманието ни го привлекуваат песни кои си ги замислуваме по ноќните клубови и дискотеки. Тоа се пред се, нумери со весел ритам, со текст кој веднаш се памти и повпевнува и едноставно асоцираат на мирисот на летото. Таков музички хит има […]

Песната „Инаморана“ што Тончи Хуљиќ и Петар Грашо деновиве ја снимија заедно е своевидна ода на љубовта, за која двајцата музички мајстори снимија и многу духовито видео. Хуљиќ откри дека со Грашо работат на финиширањето на неговото ново цеде, па бидејќи се постојано заедно во студио, некако природно дошло и заедно да снимат – песна. […]

„Добродојдовте! Симнете ги маските и чувствувајте се удобно во своите станови, во бифеата или на улица“. Вака Шербеџија го отвори својот виртуелен концерт, одржан во петокот, 9 април, од големото студио на „Кроација рекордс“. На концертот, легендарниот актер, пејач, поет и музичар го претстави својот нов албум „Не окреќи се, сине“, но испеа и некои […]


Моментално во етер

Title

Artist