Естрада

37 Results / Page 1 of 5

Background

Естрада

Марко Кулиќ еден од најдобрите гласови на помладата генерација музичари во Хрватска има нова песна

Марко Кутлиќ еден од најталентираните хрватски изведувачи од поновата генерација, а кој, како што изјави неодамна почнал да пее заради нашиот Тоше, има нова песна. Темата е со наслов „Уз њу“, за која направи и спот во кој вели: „Како и во животот ѝ трчам во прегратка.“ Еден од најдобрите гласови на помладата генерација музичари во Хрватска овој пат се врти кон малку пожежок звук, поинаков од оној на кој […]

todayDecember 2, 2021 1

EX-YU ЕСТРАДА

„Полноќ“, хит песна од филмот „Тома“ на Драган Бјелогрлиќ

Соработката меѓу Тозовац и Јоксимовиќ резултираше со нов, „а ла Тома“ хит. За новиот филм на Драган Бјелогрлиќ „Тома“, кој деновиве ја има својата премиера во кината и се очекува да ги сруши сите филмски рекорди, двајца наши познати писатели на музика и текст, Жељко Јоксимовиќ и покојниот Предраг Живковиќ Тозовац напиша сосема нова песна „Полноќ“. Песната е целосно работена во манирот на Здравковиќ, аранжманот го направи Јоксимовиќ, песната ја отпеа […]

todayDecember 2, 2021 10

Естрада

Петар Грашо првпат се огласи за врската со Хана

  Пејачот Петар Грашо призна дека е во љубовна врска со ќерката на Тончи Хуљиќ, Хана. -Многу сме среќни и задоволни и така треба да биде. Хана е многу добро и среќни сме, првпат проговори Грашо за својата врска. Сепак, открива дека бил изненаден од некои новински натписи. Некако научив, со оглед на тоа дека многу го кријам својот приватен живот, вниманието на јавноста да е поголемо. Но, мора да […]

todayDecember 2, 2021 3

Естрада

Рита Ора, Сент Винсент, Грајмс, Шер… ѕвезди на календарот на „Пирели“ за 2022 година

„Пирели“ го објави најновото издани на својот славен календар и во него има собрано голем број ѕвезди од музичкиот свет. Календарот со мото „На пат“ (On the Road) е подготвен од канадскиот музичар Брајан Адамс, а во него се прикажани ѕвезди како Шер, Грајмс, Џенифер Хадсон, Нормани, Рита Ора, Иги Поп, Савити, Кали Учес и Сент Винсент. Јануари Брајан Адамс - Канадски пејач, гитарист, композитор, фотограф и филантроп е автор […]

todayDecember 1, 2021 2

Естрада

„Foolish Green“ се враќа на домашната сцена

На 9 декември, со почеток од 21 часот во МКЦ, сала Фросина ќе се одржи концерт на „Foolish Green“. По неколку годишна пауза, бендот е во погон со најава за нов албум на почетокот на 2022. „Foolish Green“ е проект зад кој стои Ненад Стефановски Брус, алтернативен музичар од Скопје, познат по својата работа како продуцент на „Green Out“, „Легијата“, „Против сите“ и др. Билетите по цена од 300 денари […]

todayNovember 29, 2021

Естрада

Марија ја претстави својата прва самостојна песна: Балада, ама малку поинаква!

Таа е правничка која само неправдата може да ја исфрли од колосек, но затоа гитарата и дружбата со пријателите ја носат низ животот. Пишува песни, свири и пее. На прашањето дали би била дур или мол, без размислување одговара дур. Таа е Марија, а „Пожури, пожури“ е нејзиниот прв сингл. Таа е лице и глас кои добро ги познавате. Радоста од создавањето и музичките соработки се гориво за погонот на […]

todayNovember 29, 2021

Естрада

Заврши ПИН конференцијата – најзначајниот музички собир во југоисточна Европа

Вчера во раните утрински часови заврши тридневната ПИН музичка конференција со која официјално беше отворен годинашниот ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ и која го претвори Скопје во Европски центар на врвните професионалци во музичката индустрија! Со повеќе од 200 делагати и говорници и над 100 музички уметници кои од 25 до 27 ноември во МКЦ – Скопје пристигнаа од повеќе од 40 различни земји од светот, оваа единствена ваква манифестација кај нас, по […]

todayNovember 29, 2021

Естрада

По смртта на Аркан настана песна посветена на него која Цеца не сакаше никогаш да ја отпее

Песната „Сонувам дека си повторно тука“ е напишана во 2001 година од рокерот Милиќ Вукашиновиќ. Рокерот откако ја компонираше песната веднаш по убиството на Жељко Ражнатовиќ Аркан, тој мислеше дека би било идеално време Цеца да ја отпее тогаш. Но, тоа не се случи, како што тогаш тврдеше рокерот, поради интервенцијата што тогаш ја направи веќе покојната Марина Туцаковиќ. Вукашиновиќ пред некое време на својот Фејсбук профил напиша: Песната настана […]

todayNovember 28, 2021

Естрада

Македонскиот претставник на детскиот Евросонг надмина пола милион прегледи

Македонскиот претставник на детската Евровизија „Грин Форсис" (Green Forces) од „Дајте музика“, на социјалните мрежи им се заблагодарија на сите фанови за поддршката што ја добиваат. Во видео постирано на социјалните мрежи, децата од „Дајте музика“ му се заблагодаруваат на организаторот на Детскиот Евросонг 2021 за можноста за здружување на гласовите против четирите најгорливи теми што ја засегаат токму оваа генерација: врсничкото насилство, загадувањето, климатските промени и глобалното затоплување воопшто. […]

todayNovember 27, 2021 4

СЛУШАЈТЕ ГО РАДИО KISS FM ПРЕКУ ВАШАТА ОМИЛЕНА АПЛИКАЦИЈА

0%