Народна музика

Александар Ицов и го вети на својата публика кога им ја подари разиграната “Михаелина игра”, за кратко време и го оствари. Композициите кои малку по малку се собираа во изминатиот период ни го донесоа на виделина овој долгоочекуван музички проект на Александар, неговиот прв солистички албум насловен како “Николова единаесетка”. За тоа освен самиот тој, […]

Три шармантни и талентирани девојки, еден историски локалитет, еден предизвикувачки рефрен и многу пофалби и поддршки. Вака накусо звучи приказната околу женското трио „Тринити стрингс“, кое деновиве ја објави песната „Да или не“. Во „Тринити стрингс“ членуваат: Марта Куч, виолончелистка и вокал и виолинистките  Александра Мирсинова и Ирена Стојановска. Музиката и текстот на песната “Да […]

Деновиве Александар го промовира своето ново оро насловено како “Братски мерак” кое на прво слушање остава пријатен впечаток со својата динамика и мелодија. За тоа е заслужен нашиот познат хармоникаш Сашко Велков кој ги напиша музиката и аранжманот, а како гостин на труба свое учество зема исто така познатиот Демир Кантуровски. Разиграноста на мелодијата е […]

И кога шумолат лисјата во гората зелена, и кога ветрот се подигрува со карпестите планини, внимателно наслушнете го скриениот звук кој можеби шепоти некоја недоречена приказна…за дамнешните животни мигови, за великите гласови и песнопојци, за судбината проткаена низ нивните зборови. Ќе ги слушнете звуците на музиката кои зад себе ги оставиле нашите музички великани и […]

Фолк пејачката Сузана Гавазова уште од почетокот на пандемијата со коронавирус не застана со својата кариера. Како и сите колеги и таа нема настапи, но затоа снима нови песни и спотови. Музиката за оваа најнова песна е на Бернард, аранжманот го подготви Минтаз Мемедов, а текстот Орце Зафировски. Песната е снимена во студиото на Минтас […]

Ги имаме, ги слушаме и уживаме во нивната музика и изведби…изведби кои како некое ехо остануваат зад нашите најголеми песнопојци испишани со златни букви во македонската народна музика. И ехото трае и се одржува благодарејќи на сите оние кои со својот глас и инструменти постојано му се вметнуваат и на моменти го засилуваат. Денот е […]

Со надеж дека до почетокот на летото ќе ни се врати животот во нормала, вниманието ни го привлекуваат песни кои си ги замислуваме по ноќните клубови и дискотеки. Тоа се пред се, нумери со весел ритам, со текст кој веднаш се памти и повпевнува и едноставно асоцираат на мирисот на летото. Таков музички хит има […]

Македонскиот фолк пејач Спасен Силјановски и покрај тоа што е извонреден пејач, тој е познат и како композитор. Спасен зад себе имаше навистина бурна година. Вирусот Ковид 19 не ги одмина македонските музички ѕвезди, а некои од нив за жал и ја изгубија битката. Спасен е доста активен на социјалните мрежи, каде често споделува фотографии […]

СУЗАНА СПАСОВСКА со оркестарот “Урнебес” страна 1. ДОЈДИ ПИЛЕ ЉУБЕНО . . . 3.26 музика и аранажман: Миле Барбаровски, текст: Георги Барбаровски 2. АХ МИЛ УБАВ МОЈ . . . 3.57 музика и текст: Ванчо Тарабунов, аранжман: Љупчо Трајковски 3. НЕ СУМ КУКЛА . . . 3.27 музика и текст: Драган Мијалковски, аранжман: Љупчо Трајковски […]

Хаусмастерс,  скопски бенд составен од музичари од повеќе музички сфери и бендови. Cвират фанк, поп и new jazz. Михаил Парушев како автор на групата, продуцент и ритам селектор, Ѓоле Грујоски на гитара со своите силни делници, Дамир Имери со целосен склоп на хармонија и импровизација, Трајко Симоновски како гостин на бас гитарата и  Драган Трајковски со […]


Моментално во етер

Title

Artist